سینماسینما و تلویزیونسینمای بین الملل

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

یکی از جدیدترین و مورد انتظار ترین فیلم‌های کمپانی دی سی اکران شد. با ما همراه باشید تا به معرفی، نقد و بررسی فیلم Black Adam 2022 بپردازیم.

فیلم سینمایی بلک آدام ۲۰۲۲ یازدهمین فیلم دنیای توسعه‌یافته دی‌سی (DC) است که به تازگی اکران شد. این اثر از یکی از شخصیت‌های کمیک‌های دی‌سی به همین نام ساخته شد. اگر از علاقمندان به فیلم‌های ابرقهرمانی، به خصوص دنیای دی‌سی هستید، این مقاله را که به معرفی، نقد و بررسی فیلم Black Adam 2022 پرداخته، از دست ندهید.

فیلم سینمایی بلک آدام ۲۰۲۲ یک فیلم ابرقهرمانی براساس شخصیت معروف کمیک‌های دی‌سی، یعنی بلک آدام است. این فیلم یازدهمین فیلم دنیای توسعه‌یافته دی‌سی (DCEU) و اسپین‌آفی بر فیلم Shazam! (2019) محسوب می‌شود.

فیلم Black Adam 2022 به کارگردانی ژاومه کویت-سرا (Jaume Collet-Serra) ساخته شد.  دواین جانسون (Dwayne Johnson) در نقش بلک آدام، در کنار بازیگرانی چون آلدیس هاج (Aldis Hodge)، نوآه سنتینئو (Noah Centineo)، سارا شاهی (Sarah Shahi) و  پیرس برازنان (Pierce Brosnan) در این اثر بازی می‌کند. در ادامه این مقاله تک به روز به بررسی و معرفی فیلم Black Adam 2022 خواهیم پرداخت.

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

بلک آدام یا همان Black Adam، یکی از شخصیت خیالی در کتاب‌های کمیک آمریکایی می‌باشد که توسط دی‌سی کامیکس معرفی شده است. این شخصیت توسط اتو بایندر و سی.سی. بک که یکی از بهترین نویسنده های کمیک هستند، در سال ۱۹۴۵ خلق شد.

او یک ضد ابرقهرمان است که در ایتدا، در مصر باستان نشان داده شد. بلک آدام ابتدا در کمیک‌های مارول شناخته شد و قرار بود که دشمن کاپتان مارول باشد، اما نویسندگان پیشینه‌ی او را بازنویسی کردند و او را به کمیک‌های دی سی فرستادند. او یکی از بزرگترین شرور‌های دنیای کمیک‌های دی سی است که به عنوان دشمن اصلی سوپرمن و شزم شناخته می‌شود.

او نقش بزرگی در گروه لیگ بی عدالتی دارد و از مهمترین قدرت‌هایش، می‌توان به جاودانگی، کنترل صاعقه، پرواز و آسیب ناپذیری اشاره کرد. اولین حضور بلک آدام در دنیای سینمایی دی سی، در سال ۲۰۲۲ انجام شد که نقش او به عهده‌ی دواین جانسن (راک) افتاده است.

نقد و بررسی فیلم Black Adam 2022

 

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

فیلم بلک آدام، در ۲۱ ماه اکتبر، اکران شد و توانسته تا به امروز فروش خوبی را کسب کند. این فیلم، در دسته‌ی فیلم‌های کمیکی دی سی قرار می‌گیرد و زیر مجموعه‌ی کمپانی برادران وارنر می‌باشد.

کارگردانی این فیلم، بر عهده‌ی آقای ژاومی کویت-سرا است و بازیگرانی همچون دواین جانسن، آلدیس هاچ، سارا شاهی و مروان کتزاری هنرنمایی می‌کنند. تیم بازیگری و کارگردانی این فیلم، حرفه‌ای نیستند و شاید برخی از آن‌ها، جدی‌ترین کار خود را انجام داده‌اند. این فیلم، نقدهای عمومی معمولی را دریافت کرده و در سایت IMDB نمره‌ی ۷.۱، که قابل قبول است و در سایت متاکریتیک که بر اساس نقد منتقدان نمره داده می‌شود، ۴۱ کسب کرده.

داستان فیلم درباره‌ی یک ضدقهرمان اهل خنداق است که ۵۰۰۰ سال را در زندان به سر می‌برد. او تبدیل به دشمن دیرینه‌ی شخصیت ابرقهرمان شِزم می‌شود و قدرت‌های مشابهی با او در اختیار دارد که از جادوگری باستانی به همین نام دریافت کرده است. با ما همراه باشید تا به نقد و بررسی فیلم Black Adam 2022 بپردازیم.

 

تریلر فیلم Black Adam 2022

 

معرفی شخصیت بلک آدام

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

در سال ۱۲۰۰ پیش از میلاد مسیح، شخصیت شزِم، به عنوان یک کشیش بلند مرتبه برای فرعون مصر باستان رامسس دوم برگزیده شد. اما با گذشت زمان، این جادوگر پیر شد و به این ترتبیب، او به دنبال قهرمانی شایسته بود تا وارث اصلی قدرتش بشود.

شاهزاده تث ادام، جادوگر را با عدالت و شایستگی‌اش تحت تأثیر قرار داد. جادوگر به تث ادام قدرتی داد که به وسیله‌ی آن، تبدیل به ادمی قدرتمندی می‌شد و با بیان کلمه‌ی جادویی شزِم، در ازای بدست آوردن قدرت‌های جادوگر، از توانایی‌های ۶ ایزد مصر باستان نیز بهره‌ی کافی را می‌برد.

این قدرت‌ها شامل، استقامت و سرعتِ حوروس، قدرتِ آمون، دانش و باهموشی تحوت، نیروی آتون و شجاعت مهن بود که قبل از اینکه شزم بتواند قدرت‌هایش را به تث ادام ببخشد، دختر شیطانی‌ جادوگر، به همراه ایزد ست، معامله‌ای ترتیب داد و در روند کسب قدرت به تث آدام، دخالت کرد.

آدام، در ادامه با استفاده از توانایی‌هایش، فرعون را به قتل رساند و قدرت او را تصاحب کرد. جادوگر که از عمل آدام عصبی شده بود، او را به سیاره‌ای دوردست تبعید کرد، اما بلک آدام، پس از ۵۰۰۰ سال، توانست به زمین برگردد و تبدیل به یکی از دشمنان شزم شود.

بیشتر بخوانید:

معرفی و نقد فیلم بلوند (Blonde 2022)؛نگاهی بر زندگی مریلین مونرو

تحلیل روایت داستان

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

در نقد فیلم Black Adam 2022 ، اگر بخواهیم در بحث روایت داستانی پیش برویم، این فیلم به ۵۰۰۰ سال پس وقتی که آدام به سیاره‌ای دور دست تبعید شد برمی‌گردد. اما همانطور که در ابتدای داستان، راوی داستان را بیان کرد، متوجه تغیرات جزئی در داستان کمیک و داستان فیلم می‌شویم. کارگردان و نویسنده، سعی کردند الگوی اصلی بلک آدام را حفظ کنند و با تغییراتی از جزئیات فرعی، داستان را دستخوش به تغییر کنند.

تغییرات اصلی، نحوه‌ی تبعید شدن اوست که خیلی هم به آن پرداخته نمی‌شود و صرفا سعی دارد بگوید که او با استفاده از کار خوب و شکست در زمان کودکی، به این بدبختی و فلاکت دچار شده. تقریباً می‌توان گفت که تث آدام، هنگام مرگ عزیزانش در زمان کودکی، به این وضعیت دچار شده و تنها چیزی که برایش اهمیت دارد، حس انتقام و لجبازی است.

چیزی که در رابطه با شخصیت اصلی داستان کارگردان سعی داشت نشان دهد، نحوه‌ی شرور بودن آن است. تث، هر چند که کمک زیادی به مردم عادی کرد و تقریباً داستان سعی داشت او را به یک قهرمان تبدیل کند، خودش بود که از قهرمان بودن بدش می‌آمد در پایان فیلم نیز اعلام کرد که نمی‌خواهد قهرمان باشد. اینکه ظهور یک شخصیت شرور، با یک اتفاق قهرمانانه در سینما رقم بخورد، اتفاق جدید و نوینی است که پیش از آن، کمپانی مارول با ساخت سریال لوکی به هواداران ارائه کرد.

خط داستانی فیلم، تا جایی که وارد سکانس‌های اکشن و جنگی خود نمی‌شد، عالی بود و بیننده را غرق خودش می‌کرد، اما ۴۵ دقیقه‌ی پایانی فیلم، تماماً سکانس‌های اکشن بود و کارگردان بیشتر سعی داشت تا درام کمتری را از شخصیت به نمایش بگذارد.

این فیلم، بیشتر سعی داشت تا با جلوه‌ی قدرتمند این قهرمان ما را آشنا کند و صرفاً به برخی از کوچکترین خصوصیات اخلاقی آن پرداخت که خودش می‌تواند یک ضعف برای نمره‌دهی مخاطب، و منتقد است. در ادامه‌ی نوشتار تحلیل فیلم Black Adam ، با ضعف‌های ساختاری همراه شما هستیم.

ساختار کلی و ضعف‌های فیلم

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

چیزی که این فیلم را به یک اثر ابرقهرمانی سوق می‌داد، قدرت فوق‌العاده زیاد تث آدام بود که زیاد هم در طول فیلم آن را مشاهده کردیم. همانطور که در فیلم جاستیس لیگ آقای اسنایدر مشاهده کردیم، اسلوموشن‌های زیادی در سکانس‌های مختلف فیلم رخ می‌داد و این کارگردان نیز سعی کرد با تقلید از امضای کار زک اسنایدر پیش برود و با این تکنیک ننشان بدهد که بلک آدام نیز در همان یونیورس به سر می‌برد.

فیلم‌هایی که در دی سی توسط آقای اسنایدر ساخته شد، عصر جدیدی را در صنعت سینمای دی سی رقم زد و دنیایی مستقل را خلق کرد که با زمان‌بندی فیلم‌هایی که در صف اکران قرار دارند، تا ۲ سال دیگر هم ادامه خواهد داشت.

چیزی که در این فیلم، و اکثر آثار دنیای سینمای ابرقهرمانی تبدیل به کلیشه‌ای سنگین شده، اکشنی غیر طبیعی و مملو از اشتباهات و سوتی‌های مختلف است می‌باشد. شاید در نگاه اول، اکشنی به حد و حصر را ببینیم، اما تماشای دو فرد عادی که در فاصله‌ی بسیار زیاد در سطح زمین، عادی با یک قهرمان گفتگو کنند، عجیب است. یا اینکه سقوط یک جت، و چرخیدن آن با سرعت زیاد، موجب نشود که سرنشینان کوچکترین آسیبی ببینند، جزو ضعف‌های کارگردانی می‌باشد که نمونه‌های زیادی از آن موجود است.

چیزی که خوب توانست به سکانس‌های اکشن روح ببخشد، موسیقی متن حماسی اثر بود که توسط آقای بوریس هاریزانوف ساخته شده است. این آهنگساز، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای آثار ابرقهرمانی و اکشن است و در کارنامه‌ی کاری خود، برخی از موسیقی‌های سریال شوالیه ماه را دارد.

فیلم اصلاً سعی ندارد مانند دیگر آثار دی سی، تاریک تلخ باشد و در همان وقت، سعی هم نمی‌کند که بخش‌های کمدی مانند فیلم جوخه‌ی خودکشی را به درون فیلم بیاورد و همین امر، از نقاط قوت فیلمسازی است.

قهرمانان تازه معرفی شده

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

همانطور که می‌دانید، در کنار بلک آدام، ابرقهرمانان دیگری هم در فیلم حضور داشتند که اولین فیلم آن‌ها در سینمای دی سی محسوب می‌شود. این ابرقهرمانان، اعضای گروه جامعه‌ی عدالت هستند که توسط هاوکمن رهبری می‌شدند.

هنگامی که آماندا والر مطلع می‌شود که بث آدام از خواب ۵۰۰۰ ساله‌ی خود بیدار شده و حالا تهدیدی برای بشریت حساب می‌شود، او به هاوکمن دستور می‌دهد که یک تیم، متشکل از بهترین و نیرومندترین نیروهایش را در اختیار بگیرد و به مبارزه با این شرور بپردازند.

 

هاوکمن

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

هاوکمن (رئیس گروه)، که قدرت‌های رهبری کردن، و قدرت زیاد و حمل سلاحی مانند پُتک دارد. او، چهار داستان متفاوت در کمیک دارد که هرکدام زیبا هستند و در خط زمانی متفاوتی رخ می‌دهند. هاوکمنی که در این سری حضور داشت، و احتمالاً آن را در دیگر آثار دی سی نیز مشاهده کنیم، دومین هاوکمن بود که با نام کاتار هول شناخته می‌شود.

کاتار هول، یک افسر پلیس با شرافت در زادگاه خود ثاناگار است که  در کنار همسرش شایرا، با استفاده از فلز ضد گرانش نهم که نث شناخته می‌شود، و بال‌های خود، به مبارزه با جنایت‌کاران می‌پردازد. تنها نکته‌ی منفی متفاوتی که وجود داشت این بود که هاوکمن دوم، هیچ شباهتی به افراد سیاه‌پوست ندارد و کارگردان به خواسته‌ی خود، بازیگر او را یک سیاه پوست انتخاب کرد.

 

دکتر فیت

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

دکتر فیت، که یکی از تأثیرگذارترین افراد این فیلم به شمار می‌رفت، یک جادوگر قدرتمند است که سرنوشتی متفاوت نسبت به کمیک، برایش رقم خود. چیزی که او را خاص می‌کند کلاهش است و پس از مرگش، باید به نفر دیگری اهدا بشود، اما این فیلم، مرگ او را پایانی بر عصر جادوگری دکتر فیت اعلام کرد.

او یکی از قدرتمندترین اربابان در عصر نهم جادو و یکی جادوگران دنیای دی سی است که توسط شزم، حمایت زیادی می‌شد و یکی از افرادی بود که شزم با او ارتباط برقرار می‌کرد. مرگ او، می‌تواند شزم را عصبانی کند و می‌توانیم در شزم ۲، شاهد رودرویی بلک آدام و شزم در کنار یکدیگر باشیم.

 

اتم اسمشر

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

اتم اسمشر، یک فرد مبتدی در تیم بود که قابلیت‌های جدیدی را به گروه اضافه کرد و توانست نیروی جوانی باشد که انگیزه‌ی زیادی دارد و همین امر، او را خاص می‌کرد. قابلیت‌هایی که اتم اسمشر دارد، کوچک و بزرگ کردن خودش به اراده‌ی ذهن، و قابلیت ساخت اجسام مختلف است.

 

سایکلون

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

سایکلون، تنها فرد دختر درون گروه می‌باشد که او هم مانند اتم، جوان بود و انگیزه‌های فراوان او، در کنار اتم، زوج بامزه‌ای را تشکیل داده بودند. او نوه‌ی گردباد سرخ، و یکی از اعضای تیم ابرقهرمانی جامعه‌ی عدالت آمریکا به‌شمار می‌رود که توانایی کنترل باد را دارد و قادر به احضار ذهنی سایکلون و گردباد، و شلیک قدرتمند انفجاری هوا است. او همچنین با سوار شدن بر روی جریان باد، قادر به پرواز در هوا نیز می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

ارتباط این فیلم با خط زمانی فیلم‌ها دی سی

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

چیزی که فیلم به خوبی توانست در صحنه‌ی پس از تیتراژ و در اواخر فیلم به ما نشان دهد ما و در بررسی فیلم بلک آدام به آن خواهیم پرداخت، ارتباط مستقیم فیلم، با خط داستانی حال حاضر می‌باشد. فیلم بلک آدام در سکانسی که از محل فرمانروایی جوخه‌ی خودکشی نشان می‌دهد، به ما یادآوری می‌کند که با حضور جنیفر هالند در این محل، این فیلم پیش از جوخه‌ی خودکشی ۲ و سریال صلح‌جو می‌باشد.

حالا باید ببینیم که در شزم ۲، چگونه این چند فیلم به یکدگر مربوط می‌شوند. حضور هنری کویل در صحنه‌ی پس از تیتراژ، به ما نوید این را می‌دهد که در شزم ۲، شاهد جنگی زیبا خواهیم بود.

 

بازیگران فیلم بلک آدم ۲۰۲۲

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

سال ۲۰۱۴ بود که دواین جانسون قبول کرد عنوان بلک آدام ، شخصیت شرور در فیلم شزم، را بازی کند. تهیه‌کنندگان در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه رسیدند که این شخصیت شرور می‌تواند فیلمی مستقل برای خود داشته باشد، و ژاومه کویت-سرا ۲ سال بعد به عنوان کارگردان این اثر انتخاب شد. انتخاب بقیه بازیگران نیز حدود یک سال به طول انجامید و درنهایت فیلمبرداری فیلم سینمایی بلک آدام ۲۰۲۲ از آوریل ۲۰۲۱ آغاز شد.

در ادامه با هنرپیشه های بلک آدم ۲۰۲۲ آشنا می‌شویم.

دواین جانسون در نقش تث آدم/ بلک آدام

دواین جانسون در نقش تث آدم/ بلک آدام

 • سن: ۵۰ سال
 • محل تولد: کالیفرنیا، آمریکا
 • آثار معروف: هابز در فیلم‌های سریع و خشن (Fast & Furious)، دکتر اسمالدر بریوستون در جومانجی: به جنگل خوش آمدید (Jumanji: Welcome to the Jungle)

دواین داگلاس جانسون (Dwayne Douglas Johnson) که در دنیای سینما نیز با نام حرفه‌ای خود در رینگ، یعنی راک (The Rock) شناخته می‌‌شود، یک بازیگر، تاجر و کشتی‌گیر سابق است. وی متولد ۲ می ۱۹۷۲ (۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۱) در ایالت کالیفرنیا است. او یکی از بزرگترین کشتی‌گیران حرفه‌ای سابق است که به مدت ۸ سال برای WWE کشتی می‌گرفت. پس از آن به بازیگری روی آورد و در این حوزه نیز بسیار عالی ظاهر شد. فیلم‌های او بیش از ۱۰.۵ میلیارد دلار در سراسر دنیا فروش داشته‌اند و او را تبدیل به یکی از پردرآمدترین بازیگران دنیا کرده‌اند. در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ وی گران‌قیمت‌ترین بازیگر مرد بود.

دواین جانسون بازیگری را از سال ۱۹۹۹ آغاز کرد در این مدت در آثار سینمایی و تلویزیونی بسیاری حضور داشته است. وی یکی از بازیگران اصلی مجموعه فیلم‌های سریع  خشن است. از جدیدترین کارهای او نیز می‌توانیم فیلم Jungle Cruise (2021)، فیلم Red Notice (2021) و سریال Young Rock محصول سال ۲۰۲۱ تا کنون را نام ببریم.

آلدیس هاج در نقش هاکمن

آلدیس هاج در نقش هاکمن

 • سن: ۳۶ سال
 • محل تولد: کارولینای شمالی، آمریکا
 • آثار معروف: جیم براون در یک شب در میامی (One Night in Miami…)، نوآ در سریال راه آهن زیرزمینی (Underground)

آلدیس هاج (Aldis Hodge) با نام کامل آلدیس الکساندر باسیل هاج، یک بازیگر آمریکایی متولد ۲۰ سپتامبر ۱۹۸۶ (۲۹ شهریور ۱۳۶۵) در کارولینای شمالی است. او بازیگری را از سال ۱۹۹۵ آغاز کرد و در این مدت در فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری حضور داشته است. آلدیس اولین بار با نقش الک هاردیسون در سریال Leverage (2012) و نقش MC Ren در فیلم بیوگرافی Straight Outta Compton (2015) به شهرت رسید. وی این شهرت را با حضور در آثاری چون فیلم Hidden Figures (2016)، سریال Underground (2016-2017) و فیلم One Night in Miami … (۲۰۲۰) بیش از پیش کرد.

آلدیس در فیلم بلک آدام ۲۰۲۲ نقش هاکمن را دارد. باستان‌شناسی که حاصل تناسخ یک شاهزاده مصری و رهبر انجمن عدالت آمریکا است.

نوآه سنتینئو در نقش اتم اسمشر

نوآه سنتینئو در نقش اتم اسمشر

 • سن: ۲۶ سال
 • محل تولد: فلوریدا، آمریکا
 • آثار معروف: جیزز آدام فاستر در سریال فاسترها (The Fosters)، پیتر در فیلم تقدیم به همه پسرانی که عاشقشان بودم (To All the Boys I’ve Loved Before)

نوآه سنتینئو (Noah Centineo) یک مدل، صداپیشه و بازیگر آمریکایی است. او متولد ۹ می ۱۹۹۶، برابر با ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۵، در ایالت فلوریدا است. وی فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۲۰۰۹ آغاز کرد. نوآه بیش از هرچیز با نقش آدامز فاستر در ۳ فصل پایانی سریال The Fosters شناخته می‌شود. وی در فیلم How to Build a Better Boy (2014) شبکه دیزنی و فیلم کمدی-رمانتیک To All the Boys I’ve Loved Before (2018) شبکه نتفلیکس و دنباله‎‌های آن نیز بازی کرده است.

شخصیت اتم اسمشر، که نوآه در فیلم Black Adam 2022 دارد، عضوی از انجمن عدالت آمریکا (JSA) است که می‌تواند ساختار مولکولی خود را کنترل کرده و اندازه و قدرت خود را دستکاری کند.

سارا شاهی در نقش آدریانا توماز

سارا شاهی در نقش آدریانا توماز

 • سن: ۴۲ سال
 • محل تولد: تگزاس، آمریکا
 • آثار معروف: کیت رید در سریال نسبتا قانونی (Fairly Legal)، دنی ریس در سریال زندگی (Life)

آهو جهانسوز شاهی، که با نام هنری سارا شاهی (Sara Shahi) شناخته می‌شود، یک بازیگر و مدل سابق آمریکایی است. سارا در ۱۰ ژانویه ۱۹۸۰ (۲۰ دی ۱۳۵۸) در ایالت تگزاس به دنیا آمد. پدر او ایرانی و مادرش اسپانیایی است. وی فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۹۹۷ آغاز کرد. اولین فیلم سینمایی او، فیلم Old School محصول سال ۲۰۰۳ است. سارا بازیگر فعالی است و اخیرا نیز در فیلم Bad Therapy (2020) نقش آنابل را داشته است. او در سریال‌های بسیاری نظیر سریال Reverie (2018)، سریال The Rookie (2019) و سریال City on a Hill (2019) بازی کرده است.

آدریانا توماز، از شخصیت‌های فیلم سینمایی بلک آدام ۲۰۲۲، یک استاد دانشگاه و مبارز مقاومت در کهندق است.

پیرس برازنان (Pierce Brosnan) در نقش کنت نلسون/ دکتر فیت

پیرس برازنان (Pierce Brosnan) در نقش کنت نلسون/ دکتر فیت

 • سن: ۶۹ سال
 • محل تولد: لوث، ایرلند
 • اثر معروف: جیمز باند در سری فیلم‌های جیمز باند (Bond film series)

پیرس برندان برازرنان (Pierce Brendan Brosnan) بازیگر و تهییه‌کننده اهل ایرلند در ۱۶ مه ۱۹۵۳ (۲۶ اردیبهشت ۱۳۳۲) به دنیا آمد. او پنجمین بازیگری است که نقش جیمز باند به او محول شد و در چهار فیلم به ایفای این نقش پرداخت که شامل: GoldenEye، Tomorrow Never Dies The World Is Not Enough، Die Another Day می‌شوند. او علاوه بر این فیلم‌ها در بازی‌های ویدیویی زیادی چه به عنوان الگوی کاراکتر و چه صداپیشه حضور داشته است.

در فیلم سینمایی بلک آدام ۲۰۲۲ برازرنان نقش دکتر فیت از اعضای JSA را دارد که پسر باستان‌شناسی است که مقبره نابو دانا را کشف کرد. فیت جادوگری را آموخت و کلاه جادویی سرنوشت به او اعطا شد.

در ادامه معرفی فیلم بلک آدام ۲۰۲۲ به اختصار با نام و نقش دیگر بازیگران نیز آشنا می‌شویم.

 • مروان کنزاری (Marwan Kenzari) در نقش ایشمائیل گریگور / ساباک
 • کوئینتسا سویندل (Quintessa Swindell) در نقش سایکلون؛ نوه طوفان قرمز و از اعضای JSA که می‌تواند باد را کنترل و صدا تولید کند.
 • جیمز کوزاتی-مویر (James Cusati-Moyerدر نقش سمیر
 • بودی سابونگوی (Bodhi Sabongui) در نقش آمون توماس
 • و…

بررسی فیلم سینمایی بلک آدام ۲۰۲۲

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

نوبت به نقد فیلم بلک آدم ۲۰۲۲ می‌رسد. ابتدا به سراغ فروش فیلم می‌رویم. مدت زمان زیادی از اکران این اثر در سینماها نمی‌گذرد و فیلم تاکنون فروشی ۱۴۰ میلیون دلاری داشته‌ است. این درحالی است که بودجه فیلم ۱۹۰ میلیون دلار بوده و تنها چند روز از اکران آن می‌گذرد. عملکرد افتتاحیه بلک آدم از ثور: عشق و تندر  نیز موفق‌تر عمل کرد و تاکنون پروفروش‌ترین فیلم دواین جانسون در نقش اول محسوب می‌شود.

حال پس از اینکه خوب از میزان فروش بالای فیلم به شما خبر دادیم، به سراغ نمرات فیلم سینمایی بلک آدام ۲۰۲۲ در سه سایت معتبر دنیا می‌رویم.

سایت امتیاز
آی‌ام‌دی‌بی (IMDb) ۷.۱/۱۰
راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes) ۳۹/۱۰۰
متاکریتیک (Metacritic) ۴۱/۱۰۰

 

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

با نگاهی اجمالی به نمرات فیلم بلک ادام ۲۰۲۲ و میزان فروش فیلم می‌توان فهمید که مخاطبان ک منتقدان نظرات کاملا متفاوتی درباره این اثر دارند. بلک آدام از میان ۴۹ منتقد، تنها ۸ رای مثبت، ۲۳ رای متوسط و ۱۸ رای منفی گرفت که در ادامه برخی از آنها را مرور می‌کنیم.

مت زالر سیتز (Matt Zoller Seitz) / RogerEbert.com

 • نمره: ۸۸/۱۰۰

فیلم بلک آدام ۲۰۲۲ به کارگردانی ژاومه کویت-سرا و با بازیگری دواین جانسون یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانان دی‌سی است که شخصیت درخشان و باشکوه بلک آدام را به تصویر می‌کشد.

اسکات کمپبل (Scott Campbell) / WE GOT THIS COVERED

 • نمره: ۶۰/۱۰۰

بلک آدام اصلا آن تغییر رویه‌ای که دنیای توسعه‌یافته دی‌سی نوید آن را می‌داد نیست اما معرفی خوبی و کاملی برای شخصیت بلک آدام با بازی دواین جانسون بود.

همچنین بخوانید :

ریچل لابونته (Rachel LaBonte) / Screen Rant

 • نمره: ۵۰/۱۰۰

اگرچه بلک آدام از بیان داستانی تکراری و شخصیت‌پردازی‌های ضعیف رنج می‌برد، اما این فیلم از عملکرد جانسون و نوید آینده‌ای هیجان‌انگیز قدرت می‌گیرد.

دیلن روث (Dylan Roth) / OBESRVER

 • نمره: ۳۸/۱۰۰

صحنه‌ها، لحظات اکشن فردی و حتی شخصیت‌پردازی‌ها در قسمت‌های خاصی از فیلم خوب عمل می‌کنند. اما در کل، بلک آدام دچار یک آشفتگی درهم و برهم است.

میک لاساله (Mick LaSalle) / San Francisco Chronicle

 • نمره: ۰/۱۰۰

به طور جدی می‌گویم، بلک آدام را نه ببینید و نه تحسینش کنید. حتی دلم نمی‌خواهد که آن را یک فیلم بنامم‌ اما اگر هم آن را به عنودن فیلم قبول کنم، باید بگویم بدترین فیلم امسال محسوب می‌شود. حتی می‌توانم بگویم بدترین فیلمی است که در عمر خود دیدم.

سخن پایانی

فیلم Black Adam 2022 ؛ معرفی، نقد و بررسی

در این مقاله از تک به روز با معرفی و بررسی فیلم Black Adam 2022 با شما بودیم. فیلم با نظرات مختلفی روبه‌رو شد و می‌توان آن را یکی از آثار موردعلاقه تمشاگران دانست که نتوانست از لحاظ تکنیکی عمل کند اما گیشه را راضی کرد. آیا شما هم از علاقمندان فیلم‌های ابرقهرمانی هستید؟ شما نیز با دانلود فیلم سینمایی بلک آدام ۲۰۲۲ و تماشای آن نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان مجله به اشتراک بگذارید. از همراهی شما متشکریم.

سوالات متداول

زمان اکران فیلم Black Adam 2022 کی بود؟

۲۱ اکتبر ۲۰۲۲ برابر با ۲۹ مهر ۱۴۰۱

بازیگر نقش بلک آدام کیست؟

دواین جانسون

منبع
wikipediaimdb
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا