خواص تغزیه بر زیبایی

۲۰ نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

در این بخش با 20 بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی آشنا میشویم

۲۰ نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

۲۰ خواص ماست برای سلامتی و زیبایی 

در این بخش با ۲۰ بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی آشنا میشویم. ماست یکی از فرآورده های لبنی اسـت کـه از تخمیر شیر بدست می آید، این تخمیر توسط یک باکتری بنام لاکتوباسیلوس صورت می گیرد. ماست عمدتا از شیر گاو و گوسفند تولید می شود، مخترع این ماده غذایی فوق العاده مفید ترک ها بوده اند. در ادامه با خواص ماست «یوقورت» آشنا میشویم. با تک به روز همراه باشید.

ماست چیست؟

ماست یکی از شناخته‌شده‌ ترین لبنیات موجود در بین محصولات بـه دست آمده از شیر اسـت. عامل اصلی تولید ماست باکتری لاکتوباسیلوس اسـت و خوشبختانه از هر نوع شیری می توان برای درست کردن یوقورت استفاده کرد. یوقورت نام دیگر ماست اسـت کـه ریشه ترکی دارد. البته ریشه اصلی این کلمه بـه منطقه قفقاز برمی‌گردد.

1 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

باور بر این اسـت کـه مصرف روزانه و منظم ماست میتواند عمر طولانی بـه انسان بدهد. بـه احتمال زیاد نخستین ماست تولید شده بـه دست انسان کاملاً تصادفی درست شده اسـت. چرا کـه در گذشته از مشک یا پوست بز برای حمل شیر استفاده میکردند و بر اثر واکنش میان باکتری‌های موجود در پوست بز بـه همراه شیر، ماده دیگری تولید میشد کـه نامش ماست بود.

باکتری لاکتوباسیلوس خواص سلامتی فراوانی برای بدن انسان دارد و از این رو اروپاییان کوشیدند مصرف ماست را در سراسر اروپا گسترش دهند تا بتوانند از ماست در سفره غذایی همه ی مردم استفاده کنند. نخستین کارخانه ماست اروپایی درسال ۱۹۱۹ در شهر بارسلونای اسپانیا پایه‌گذاری شد.

ارزش غذایی ماست چقدر است؟

در هر ۱۰۰ گرم از ماست شـما شاهد وجود ترکیبات بـه شرح زیر هستید:

۱۰۰ کالری انرژی

۴ گرم کربوهیدرات

۵ گرم چربی

۹ گرم پروتئین

۲۲ میکروگرم: بتاکاروتن

۲۲ میکروگرم: لوتئین

۰٫۰۲۵ میلی‌گرم: تیامین

۰٫۲۸ میلی‌گرم: ریبوفلاوین

۰٫۳۳ میلی‌گرم: پانتوتنیک اسید «ب ۵»

۰٫۰۶۵ میلی‌گرم: ویتامین ب ۶

۵ میکروگرم: فولات

۰٫۷۵ میکروگرم: ویتامین ب ۱۲

۱۱ میکروگرم: منیزیم

۱۳۵ میلی‌گرم: فسفر

۱۴۱ میلی‌گرم: پتاسیم

۰٫۵۲ میکروگرم: روی

لبخندتان را مداوم و طولانی می کند

احتمالا باید بدانید حتی ماستِ ساده هم مقداری قند دارد، اما برخلاف سایر انواع محصولات لبنی، قند آن طبیعی اسـت. قند ماست، لاکتوز اسـت کـه در شیر هم وجوددارد و تقریباً در هر ۲۳۰ گرم ماست، ۹ گرم از این قند موجود اسـت. خبر خوب این اسـت کـه حتی باوجود این قند طبیعی، ماست موجب کرم‌خوردگی دندان نمیشود.

2 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

پژوهش‌گران دانشگاه مِرمره‌ی ترکیه انواع ماست را از جهت تأثیر روی پوسیدگی مینای دندان مورد بررسی قرار دادند و بـه این نتیجه رسیدند کـه هیچ‌کدام از انواع آن ها، تأثیر عمده‌ای روی پوسیدگی دندان ندارند. پس خوب اسـت بدانید پاداش افرادی کـه اهل مصرف حداقل ۵۰ تا ۶۰ گرم ماست هستند، این اسـت کـه خطر ابتلای آن ها بـه بیماری‌های دندانی شدید، ۶۰ درصد کمتر از کسانی‌ اسـت کـه ماست دوست ندارند.

قوۀ ادراک‌ تان را برانگیخته میکند

پس از مطالعاتی کـه ثابت کرد عملکرد مغز حیوانات توسط باکتری‌های روده دچار تغییر میشوند، محققان دانشگاه UCLA تصمیم گرفتند درباره‌ی مشابه این عملکرد در انسان هم تحقیق کنند، بنابر این سه‌ گروه از افراد را انتخاب کردند. گروه اول با ماست پروبیوتیک تغذیه شدند، گروه دوم با محصولاتی لبنی مشابه ماست و گروه سوم با ماست شیرین سنتی.

3 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

نتیجه این بود کـه در زنانی کـه ماست طبیعی خورده بودند افزایش برقراری ارتباط در سلول‌های خاکستری مغز و غشای جلویی مغز «قسمت پیشانی» کـه روی قوه‌ی ادراک و شناخت مـا تأثیر دارد، مشاهده شد. پس احتمالا با مصرف ماست باهوش‌تر خواهید شد!

سیستم گوارش‌ تان را دوباره بازسازی می کند

در حالی‌کـه افراد صاحب‌نظر هنوز ماستِ پروبیوتیک را بی‌تأثیر می دانند اما عده‌ای همان‌ گونه مصرف ماستِ پروبیوتیک را توصیه می کنند و دلیل این توصیه را هم تأثیر ماستِ پروبیوتیک در تنظیم دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن عنوان میکنند. ماستِ یونانی طبق معمول نسبت بـه ماستِ سنتی، سفت‌تر اسـت، پروتئین چربی‌سوز بالاتری دارد و دارای میزان بیشتری پروبیوتیک اسـت.

4 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

باکتری‌های خوب «میکروارگانیسم» موجود در ماست، نه تنها بـه سیستم گوارش شـما کمک می کند بلکه باعث جذب بیشتر مواد مغذی بـه بدنتان میشود و سلامت سیستم ایمنی بدن را التیام می‌بخشد. ماست بـه روند گوارش شـما کمک می کند و موجب عدم ابتلا بـه یبوست می شود، بیماری‌های التهابی روده بـه سراغ‌تان نمی آید و البته چون لاکتوز کمتری نسبت بـه شیر دارد، دچار عدم تحمل لاکتوز نمیشوید.

حجم دور کمرتان را کم می کند

در تحقیقاتی دانشگاهی محققان دریافتند، نمونه‌های تحقیقی کـه هم‌زمان با رژیم غذایی و کم کردن کالری کلی بدن‌شان، روزانه حدود ۵۰۰ گرم ماست خوشمزه و ترش می خورند، تقریباً ۲۲ درصد بیشتر وزن کم میکنند، بطور باورنکردنی ۸۱ درصد بیشتر از کسانی کـه فقط کالری مصرفی‌ شان را محدود می کنند، چربی شکمی از دست میدهند.

5 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

اما این همه ی‌ی ماجرا نیست، پزشک مایکل زمل «Michael Zemel» استاد تغذیه و پژوهش‌گر میگوید «ماست برای کسانی‌ کـه رژیم میگیرند، یک سوم بیشتر، عضله‌ی بدون چربی ذخیره میکند و این بدان معناست کـه ماست متابولیسم «سوخت‌وساز» بدن را بالا میبرد، کالری بیشتری می‌سوزانید ودر نتیجه کاهش وزن بیشتری خواهید داشت.»

مصرف ماست اشتها‌ی تان را متعادل‌تر می کند

مطالعات درباره‌ی غذا های حاوی پروتئین بالا نشان می دهد این غذاها میتوانند گرسنگی شـما را برطرف کنند و مانع پُرخوری زیادتان در لحظه میشوند. باید بدانید کـه ماست منبع ابتدایی پروتئین اسـت اما همه ی‌ی انواع ماست‌ها دارای میزان یکسان پروتئین نیستند. در حالیکه ماست چکیده، مقدار قابل توجهی پروتئین در هر وعده‌ تأمین می کند.

4 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

در واقع این مقدار می تواند دو برابر حالت عادی باشد بنابر این در هر ظرف ماست بالای ۲۰ گرم پروتئین وجوددارد. توصیه‌ی مـا این اسـت برای آنکه حس سیری کنید، یکی از انواع ماست راکه حداقل ۱۰ گرم پروتئین در هر وعده بشما برساند، انتخاب کنید. با توجه بـه مواردی کـه عنوان شد جای تعجب نیست اگر ماست یکی از بهترین میان‌وعده‌های با پروتئین بالا در کشور آمریکا محسوب می شود.

فشارخون را کاهش میدهد

تحقیقی در مجله‌ی آمریکایی Clinical Nutrition نشان میدهد بزرگ‌سالانی کـه روزانه دو وعده لبنیات کم چرب می‌ خورند، ۵۴ درصد کمتر بـه فشارخون بالا مبتلا میشوند. می‌پرسید چرا؟ توضیح این موضوع با نمک موجود در بدن شـما ارتباط دارد. بیشتر از دوسوم مـا، بیش از دو برابر مقدار توصیه شده نمک مصرف میکنیم، این امر با گذشت زمان می تواند بـه فشار خون بالا و بیماری‌ های قلبی و کلیوی منجر شود.

6 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

اما پتاسیم می تواند مازاد سدیم را ازبدن خارج کند و خبر خوب این کـه یک وعده ماست، مقدار فراوانی پتاسیم دارد. هر ۲۳۰ گرم ماست، حدودا ۶۰۰ گرم پتاسیم دارد. این مقدار از میزان پتاسیم موجود دریک موز بزرگ هم کـه حدودا ۵۴۴ میلی‌گرم پتاسیم دارد بیشتر اسـت.

کمک می کند سیستم عصبی شـما چیزهایی کـه دوست دارد را دریافت کند

در هر بار مصرف حدود ۲۳۰ گرم ماست یک منبع قابل توجه پتاسیم، فسفر، ویتامین B2، یُد، روی و ویتامین B5 بـه بدنتان جذب میشود. این ماده‌ی غذایی بسیار مفید، حاوی ویتامین B12 نیز هست کـه از گلبول‌های قرمز خون محافظت و بـه عملکرد درست سیستم عصبی کمک میکند.

7 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

B12 ویتامینی اسـت کـه تنها در محصولات حیوانی یافت میشود و از این جهت برای گیاه‌خواران ویتامینی حیاتی بـه حساب می آید کـه کامل‌کننده‌ی رژیم غذایی آنهاست. اگر شـما یک وگان «زیر مجموعه‌ی گیاه‌خواران» نیستید می توانید قسمت عمده‌ی ویتامین B12 خودرا با خوردن فقط یک وعده ماست تأمین کنید.

بـه بازیابی بدن بعد از ورزش کمک میکند

متخصصان معتقدند، ۶۰ دقیقه بعد از تمرینات ورزشی، بهترین زمان برای تغذیه و بازیابی بدن با مواد غذایی مغذی اسـت. دراین بین پروتئین یک انتخاب عالی اسـت کـه میتوانید از ماست بعنوان یک میان وعده‌ی ایده‌آل دریک ساعت بعد از تمرین دریافت کنید.

8 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

در عین حال کـه کربوهیدرات هم می تواند جای گزین ذخایر انرژی در ماهیچه‌های شـما پس از یک تمرین ورزشی سخت باشد، پروتئین انتخاب کامل‌تری نسبت بـه کربوهیدرات اسـت، چون ۹ نوع آمینواسید کـه بدن نمیتواند بسازد، اما عضلات برای ترمیم بـه انها نیاز دارند را فراهم می کند.

سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند

9 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

محققان دانشگاه وین کشف کرده‌اند کـه خوردن ماست یکی از بهترین راه‌های بالا بردن سیستم ایمنی بدن در برابر سرماخوردگی اسـت. انها دریافتند زنانی کـه روزانه حدود ۱۱۵ گرم ماست میخورند، بدن قویتری دارند و سلول‌های T «سلول‌ هایی کـه با بیماری و عفونت مبارزه می کنند» انها نسبت بـه زمانی کـه هنوز شروع بـه خوردن ماست نکرده بودند فعال‌تر شده‌اند.

پزشک الکس مایر «Alexa Meyer» محقق تغذیه می گوید:

«باکتری‌های سالم موجود در ماست بـه ارسال پیام بـه سلول‌های تقویت ایمنی در بدن برای بالابردن قدرت آن ها کمک میکنند تا بتوانند با مواد مضر مقابله کنند.»

ماست می تواند ویتامین D مورد نیاز بدن را تأمین کند

شـما برای سلامتی و قدرت استخوان ‌ها بـه کلسیم نیاز دارید، اما آیا میدانستید کمبود ویتامین D بهره بردن از همه ی‌ی فوائد مواد مغذی تقویت‌کننده‌ی سالم را تقریباً غیرممکن می‌سازد؟ یعنی خود ویتامین D باعث جذب موادمعدنی، ویتامین‌های دیگر و جذب بیشتر کلسیم میشود. درست اسـت! اما این تنها دلیلی نیست کـه شـما باید ماست بخورید تا مقدار مناسبی از هر دوی این مواد را دریافت کنید.

10 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

علاوه بر این کـه خوردن ماست استخوان‌های شکننده را سرجای‌شان محکم نگه می‌دارد، مواد مغذی آن با افسردگی و سرما خوردگی مبارزه میکند، خطر ابتلا بـه برخی سرطان‌ها را کاهش می دهد، التهابات را کم میکند و با توجه بـه گزارش یک مجله‌ی دکتری حتی از اختلالات نعوظ هم پیشگیری می کند. پس ماست بخورید چون یک خوراکیِ همه ی فن رقیب اسـت!


فواید ماست برای زیبایی پوست

تحقیقات نشان می دهد کـه اسید لاکتیک موجود در ماست میتواند باعث تحریک تولید کلاژن شود ماده ای کـه برای ترمیم سلول های آسیب دیده پوست بسیار مهم و ضروری اسـت و نتایج آن نشان دهنده پوستی جوان و شاداب اسـت. بدلیل خواص مرطوب کنندگی کـه در اسید لاکتیک ماست وجوددارد، ترک‌های کوچکی کـه روی پوست بـه وجود می آید با استفاده از ماسک ماست بـه سرعت از بین می رود.

درمان خارش پوست

یکی از خواص ماست این اسـت کـه خاصیت مرطوب‌کنندگی پوست را دارد و میتواند در درمان خشکی مفید باشد. هم چنین ماست بـه مقدار کمی توانایی لایه بردای هم دارد.

11 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

انتی اکسیدانی و ضد باکتری بودن ماست خارش حاصل از انواع باکتری‌ها روی پوست را کاهش میدهد. برای حصول فواید ماست برای پوست بعنوان درمان کننده خارش باید آنرا روی پوست و قسمت‌هایی کـه مد نظرتان هست بـه صورت مستقیم بریزید و شروع بـه ماساژ دادن کنید. بعد از ۱۰ دقیقه آنرا بشورید. انواع ماسک‌های میوه‌ای با ماست وجوددارد کـه دراین مقاله امکان ارائه آن‌ها نیست.

روشن کننده پوست

12 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

یکی از فواید ماست این اسـت کـه سرشار از پروتئین اسـت و میتواند باعث درخشندگی در پوست بـه همراه رفع مشکلات آفتاب‌سوختگی شود. مرطوب‌کنندگی ماست نیز از دیگر خواصی اسـت کـه بشما در درمان آفتاب‌سوختگی کمک میکند هم چنین بـه واسطه وجود روی در ماست تأثیر آن روی پوست افزایش پیدا میکند.

کاهش دهنده لک

یکی از فواید ماست این اسـت کـه دارای خاصیت محو کنندگی لکه‌های پوستی اسـت و میتواند لکه و زخم‌های سطحی را تا حدودی محو کند.

13 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

اسید لاکتیک موجود در ماست همانند لایه‌بردار وظیفه برداشتن لکه‌های پوستی را بر عهده می گیرد و موجب درخشان شدن پوست می شود. مقداری ماست روی قسمت‌های لک شده پوست خود قرار دهید و برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماساژ دهید، سپس با آب بشورید. این درمان را روزی دو تا سه بار باید تکرار کنید تا نتیجه‌بخش باشد.

درمان کننده آکنه

یک قاشق چای‌خوری ماست ساده را روی پوست صورت خود بمالید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه بـه همان حالت باقی بماند تا بـه خوبی جذب پوست شود. سپس پوست خودرا با آب سرد شستشو دهید. اینکار را یک یا دو بار در روز انجام دهید. بـه واسطه تنگ‌تر شدن روزنه‌های پوستی شاهد خواهید بود کـه پوست شـما آکنه و دانه‌های سرسیاه بـه نسبت کمتری روی خود خواهد داشت.

14 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

یکیدیگر از خواص ماست این اسـت کـه دارای خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی طبیعی اسـت کـه در برابر مبارزه با آکنه‌ها سلاحی مهم محسوب میشود. خاصیت ضدالتهابی ماست هم چنین باعث کاهش تورم و التهاب ناشی از رشد آکنه‌ها میشود.

کاهش چین و چروک

چین و چروک‌های پوستی در اثر خشک شدن تدریجی پوست بـه وجود می آید و موارد دیگری بـه مانند جملات رادیکال آزاد و قرار گرفتن در دسترس نورافتاب نیز میتواند عامل دیگری باشد. ماست دارای خاصیت ابرسانی و مرطوب کننده خوبی برای پوست اسـت و علاوه بر این میتواند با استفاده از اسید لاکتیک سلول‌های مرده پوست را برداشته تا سلول‌های تازه رشد بهتری داشته باشند.

15 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

ماست دارای آنتی اکسیدان های زیادی اسـت کـه واکنش رادیکالی را نظارت و از بروز چین و چروک‌های بـه میزان زیادی پیش گیری می کند. بعنوان درمانی روزانه، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون رابا سه تا چهار قاشق غذاخوری ماست ترکیب کنید. این ترکیب را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه بـه همان حالت باقی بماند. سپس پوست خودرا با آب ولرم شستشو دهید.


فواید ماست برای سلامت مو

می توانیم بگوییم نرم‌کننده خط مقدم حفاظت از مو های‌مان اسـت. این ماده از مو در برابر ساده ترین خطرها مانند آسیب ناشی از حوله و پرتوهای فرابنفش خطرناک محافظت می کند. تهیه‌ی نرم کننده‌ نیز کار اسانی اسـت. می توانیم بـه اسانی هر نرم کننده‌ای کـه نیازمان را برآورده میکند انتخاب کنیم. اما آیا تا بحال بـه جای گزین طبیعی‌تری برای نرم‌کننده‌هایی کـه از فروشگاه میخرید فکر کرده اید؟

خب، دراین صورت، ماست می تواند راه حل شـما باشد. ماست میتواند در نرم کردن و محافظت از مو های‌تان عملکرد خوبی داشته باشد. بـه لطف خاصیت مرطوب‌کنندگی‌اش. فقط کافی اسـت ماست ساده و خام را مثل وقتی نرم کننده استفاده میکنید روی مو های‌تان بمالید. با استفاده از ماست بعنوان نرم کننده بـه نتایج حیرت انگیزی دست پیدا خواهید کرد.

ریزش مو را کاهش می‌دهد

16 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

یکی از دلایل ریزش موها کمبود مواد مغذی اسـت کـه بـه فولیکول‌های مو می رسد. چرا سعی نمی کنید مواد مغذی‌تری مانند ماست را امتحان کنید تا مو های‌تان بـه اندازه‌ی کافی تغذیه کنند؟ ویتامین‌هایی مانند ویتامین B5 و ویتامین D در ماست برای تغذیه‌ی فولیکول‌های مو و پیشگیری از ریزش مو بسیار خوب هستند و فقط کافی اسـت ماست را مثل نرم کننده یا ماسک مو بطور منظم روی مو های‌تان بگذارید.

شوره سر را درمان می‌کند

احتمالا شوره برای بعضی ها مشکل رایجی اسـت. اما بازهم، بسیار آزاردهنده اسـت چون خارش می‌آورد و ممکن اسـت نگذارد با خیال آسان لباس‌های تیره‌رنگ بپوشید. بله، گاهی کـه پیراهن رنگ تیره پوشیده‌اید باید نگران باشید کـه ممکن اسـت شوره روی شانه‌های‌تان بیفتد و دیده شود.

17 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

عموما شوره بخاطر تحریکی ایجاد می شود کـه پوست سر پوسته‌پوسته شده عامل آن اسـت. در چنین حالتی، ماست می تواند کمک کند از شوره خلاص شوید چون بعنوان یک ضدتحریک عمل می کند. ماست رابه صورت موضعی روی پوست سرتان بمالید و آنگاه شاهد تمیز و سالم شدن آن خواهید بود.

به درخشندگی مو می‌افزاید

ماست یکی از درمان‌های خانگی کارآمد برای احیاء درخشندگی طبیعی مو اسـت. فقط کافی اسـت روغن بادام و تخم مرغ رابه نصف فنجان ماست اضافه و ماسک موی خانگی‌تان را درست کنید. این ماسک مو رابه مدت حدودا ۳۰ دقیقه روی مو های‌تان بگذارید سپس آن رابا آب و شامپو بشویید.

حالت مو را نظارت میکند

وزوز شدن مو می تواند برای زنانی کـه مو های متوسطی دارند هرروز صبح مشکل‌ساز بشود. برای رام کردن مواهایمان چـه کنیم/. آیا بهتر اسـت هرروز بـه سالن زیبایی یا آرایشگاه برویم؟ پاسخ خیر اسـت. فقط کافی اسـت یک قاشق ماست را هرروز صبح استاده کنید تا مو های‌تان را مدیریت کنید و آن‌ را قابل نظارت سازید.

18 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

این بخاطر وجود خاصیت خنک کنندگی ماست اسـت کـه می تواند مو های‌تان را تسکین بدهد و آرام سازد. برای استفاده‌ی بهینه از مزایای مصرف ماست برای وزوز شدن مو، میتوانید ماست رابا ژل آلوئه ورا مخلوط کنید تا مو های‌تان بـه خوبی مرطوب بشوند و درعین حال از فایده‌های آلوئه و را برای سلامت مو و پوست نیز بهره ببرید.

رشد مو را تقویت می‌کند

مقدار خوبی پروتئین در ماست وجوددارد کـه می تواند رشد مو را تقویت کند. در مطالعه‌ای آمده اسـت کـه مصرف منظم ماست می تواند رشد مو های سالم رابه دو برابر سرعت عادی افزایش دهد. هم چنین میتوانید ماست را دو بار در روز، یک‌بار شب‌ها و یک‌بار صبح‌ مصرف کنید تا باعث رشد سریع‌تر مو های‌تان بشوید.

قدرت و استحکام مو را حفظ می‌کند

ماست نه تنها میتواند سرعت رشد مو را زیاد کند بلکه می تواند استحکام مو را نیز حفظ کند. چـه با مصرف خوراکی یا استفاده ازآن بـه صورت موضعی روی مو های‌تان میتوانید پروتئین لازم و مورد نیاز موها را فراهم کنید.

19 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

بـه این طریق، موها می توانند استحکامشان را حفظ کنند بـه نحوی کـه از ریزش‌شان پیشگیری شود، بـه ویژه ریزش ناشی از شکستگی مو. مو های‌تان هم چنین در مقابل تهدیدهای خارجی مانند آلودگی و پرتوهای ماوراء بنفش مقاومت نشان خواهند داد.


انواع ماست

ماست بر اساس طعم و افزودنی‌هایی کـه بـه آن اضافه می شود دارای انواع و طعم‌های متفاوتی اسـت کـه از جمله آن‌ها می توان بـه موارد زیر اشاره کرد.

ماست میوه‌ای

این ماست از ترکیب انواع میوه‌های مختلف با ماست ساده تولید می شود و شیرینی و مزه میوه، طعم ترش ماست را میگیرد.

ماست خامه‌ای

ماست یونانی یا ماست خامه‌ای از مخلوط کردن شیر و خامه بـه دست می آید. ماست خامه‌ای ۱۰ درصد چربی دارد و بعنوان ماست پرچرب نیز بـه فروش میرسد. طبق معمولً این نوع ماست بعنوان دسر در ترکیب با عسل بـه فروش می رسد.

ماست موسیر

ماستی کـه بـه همراه تکه‌های سیر یا موسیر باشد بنام ماست موسیر شناخته میشود. این ماست گاهی با سبزی‌های مختلفی هم ترکیب می شود تا مزه‌ای متفاوت بـه ماست بدهد.

ماست چکیده

اگر ماست معمولی را آبگیری کنید، ماست چکیده تولید می شود. اینکار با گذراندن ماست از صافی پارچه‌ای حاصل می شود و طبق معمولً استفاده‌های مخصوصی در آشپزی و غذاخوری دارد.

ماست و خیار

بهترین و شاید خوشمزه‌ترین نوع ماست، ماست و خیار اسـت کـه از ترکیب خیار، نعنا و سیر در ماست تولید می شود و طبق معمولً بر اساس ذائقه‌های مختلف افزودنی‌های زیادی میتوان بـه آن اضافه کرد.

ماست پروبیوتیک

امروزه مشتریان علاوه بر انتخاب میان ماست‌های کم‌چرب و پرچرب، یا ماست میوه‌ای با یک گزینهٔ دیگر هم روبرو هستند ماست پروبیوتیک.

20 475 takbroz com - 20 نوع از بهترین خواص ماست برای سلامتی و زیبایی

ماست پروبیوتیک یک ماست غنی شده اسـت کـه با استفاده ازآن نه‌ تنها میتوان از مزایای ماست بهره برد بلکه می توان باکتریهای مفید و لازم را نیز از این طریق تأمین کرد. این محصول در دمایی بین ۳۸ تا ۴۵ درجه سانتی‌ گراد تهیه می شود و منبع غنی از کلسیم و ویتامین k اسـت و حاوی مقادیر زیادی میکروارگانیسم‌ های مفیدی اسـت کـه بـه تعادل داخل بدن کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.