پزشکیسلامتسلامت جنسی و زناشویی

تاثیرگذاری ویروس کرونا بر عملکرد جنسی آقایان

اگرچه عمده مطالعات انجام‌شده بر عوارض این ویروس، بر میزان و چگونگی آسیب به اندام‌های حیاتی، به‌ویژه ریه متمرکز بوده است، اما مطالعات محدود اولیه نشان‌دهنده این احتمال است که ابتلا به ویروس کرونا می‌تواند باعث درگیری سلول‌های هورمون‌ساز و اسپرم‌ساز بیضه‌ها شود.

برترین‌ها: ویروس کرونا با آسیب رساندن به رگ‌های خونی، توانایی جنسی در مردان را کاهش می‌دهد⁣، این جدیدترین مطالعه درباره کرونا توسط دانشگاه میامی انجام شده است. تا به حال مطالعات بسیاری درباره تاثیر کرونا بر اسپرم، توانایی جنسی و سردمزاجی انجام شده است. همین بهانه‌ای شد تا امروز درباره تأثیر ویروس کرونا بر عملکرد جنسی مردان بپردازیم، با ما همراه باشید: 

title%

اگرچه عمده مطالعات انجام‌شده بر عوارض این ویروس، بر میزان و چگونگی آسیب به اندام‌های حیاتی، به‌ویژه ریه متمرکز بوده است، اما مطالعات محدود اولیه نشان‌دهنده این احتمال است که ابتلا به ویروس کرونا می‌تواند باعث درگیری سلول‌های هورمون‌ساز و اسپرم‌ساز بیضه‌ها شود. یافته‌های یک مطالعه ادعایی بر روی بیمارانی که به علت ابتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شده‌اند، حاکی از آن است که این بیماری ممکن است سطح تستوسترون مردان را کاهش دهد.

یافته‌های یک مطالعه ادعایی بر روی بیمارانی که به علت ابتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شده‌اند، حاکی از آن است که این بیماری ممکن است سطح تستوسترون مردان را کاهش دهد.تستوسترون با سیستم ایمنی اندام‌های تنفسی مرتبط است و سطح پایین تستوسترون ممکن است خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی را افزایش دهد. تستوسترون پایین همچنین با افزایش بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به عفونت و و مرگ و میر ناشی از آن در مردان بستری شده در آی. سی. یو مرتبط است، بنابراین تستوسترون درمانی ممکن است مزایای زیادی داشته باشد. در این مطالعه ما دریافتیم با افزایش شدت کووید-۱۹، میانگین تستوسترون کل کاهش می‌یابد. میانگین سطح هورمون محرکه فولیکولی (FSH) در بیماران بستری شده در بخش آی. سی. یو به طور قابل توجهی بالاتر از گروه بدون علامت بود. هورمون محرکه فولیکولی (FSH) هورمونی گلیکوپروتئینی است که از بخش پیشین هیپوفیز در هر دو جنس (نر، ماده) آزاد می‌شود. بیمارانی که فوت کردند، میانگین سطح تستوسترون کل آن‌ها به طور قابل توجهی پایین‌تر از بیمارانی بود که زنده بودند. با این حال حتی ۶۵.۲ درصد از ۴۶ بیمار مرد که بدون علامت بودند نیز میل جنسی خود را از دست داده بودند.

از آنجا که گیرنده‌هایی که ویروس از آن‌ها برای ورود به سلول استفاده می‌کند، در سطح سلول‌های سازنده هورمون جنسی مردانه، یعنی تستوسترون نیز وجود دارند، این احتمال مطرح شده که ممکن است ابتلا به این ویروس عوارض ماندگاری بر عملکرد جنسی و تناسلی مردان داشته باشد.

آثار مخرب طولانی‌مدت

تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا با اشاره به مطالعات انجام‌شده درباره ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، مانند سارس عنوان کرد: یکی از عوارض ابتلا به این ویروس‌ها تب شدید است. افزایش دمای بدن می‌تواند باعث آسیب به سلول‌های هورمون‌ساز و اسپرم‌ساز بیضه‌ها شود، اما این آسیب معمولاً ماندگار نیست و طی چند ماه برطرف می‌شود. اما اگر ابتلا به این ویروس‌ها باعث ایجاد التهاب در بیضه شود، آثار مخرب آن طولانی‌مدت خواهد بود.

در حالی که جهان در حال انجام واکسیناسیون کرونا است، کارشناسان در ایتالیا و ایالات متحده امریکا از یک پیامد درازمدت احتمالی دیگر بیماری کووید-۱۹ هشدار می‌دهند: اختلال در نعوظ یا برخاستن آلت تناسلی مرد.دکتر دنا گریسون، متخصص بیماری‌های عفونی اخیراً در یک مصاحبه گفت: «ما می‌دانیم که این بیماری مشکلاتی را در دستگاه گردش خون ایجاد می‌کند. این مایه نگرانی جدی است که این ویروس نه تنها می‌کشد، بلکه می‌تواند عواقب احتمالی طولانی مدت را برای تمام عمر ایجاد کند.»


هم عامل خطر و هم پیامد

یک تحقیق در ایتالیا در ماه جولای دریافت که اختلال نعوظ علاوه بر اینکه می تواند یک عامل خطر برای بیماران کووید-۱۹ باشد ممکن است «پیامد احتمالی» این بیماری برای افراد نجات یافته از آن باشد.

«اختلال نعوظ یک ابزار عالی برای سنجش بیولوژیک صحت جسمی و روانی است.» او گفت از آن‌جایی که بیماری کووید-۱۹ سلامتی جسمی و روانی را متاثر می‌کند، جای تعجب نیست که اختلال نعوظ نیز از جمله پیامد‌های این بیماری باشد.

افرادی که قبلاً از اختلال نعوظ رنج می‌برده‌اند و به ویروس کرونا آلوده شده‌اند، بیشتر مستعد التهاب ریوی کووید-۱۹ اند. دلیل آن این است که التهاب ریوی (پنومونی) برخی اختلال‌های جانبی (چند ابتلایی) را با خود دارد که با اختلال نعوظ مرتبط است، مانند مشکلات تنفسی، التهاب، مشکلات هورمونی، استرس، اضطراب و افسردگی.


عملکرد جنسی آقایان پس از ابتلا به کرونا

به نظر می‌رسد هر بار خبر جدیدی از کرونا و اثرات آن بر بدن و زندگی انسان شنیده می‌شود. یک مطالعه به تازگی از تاثیر ویروس کرونا بر سلامت تناسلی و جنسی مردان پرده برداشته است. مطالعه یاد شده دریافت که بهبود یافتن از بیماری کرونا می‌تواند با اختلال نعوظ همراه باشد. این تحقیق بیانگر ۳ عامل است که می‌توانند پس از بهبودی از بیماری کرونا به اختلال نعوظ منجر شوند:

title%

۱- تاثیرات عروقی

اختلال نعوظ یک نشانه از ابتلا به بیماری قلبی در آینده بوده و به همین دلیل مشخص است که سیستم عروقی بدن با سیستم تناسلی ارتباط دارد. همچنین، بیماری کرونا می‌تواند سبب بروز التهاب در سرتاسر بدن مخصوصا قلب و عضلات اطراف آن شود. جریان خون رونده به قلب می‌تواند در اثر بیماری‌های عروقی جدید یا تشدید یافته ناشی از ویروس با انسداد مواجه شود.

۲- تاثیر روانی

فعالیت جنسی ارتباط تنگاتنگی با سلامت روان دارد. استرس، اضطراب و افسردگی ناشی از ابتلا به ویروس و همه گیری می‌تواند به افت خلق و اختلال نعوظ ارتباط داشته باشد.

۳- تحلیل روی سلامت کلی

اختلال نعوظ معمولا نشانه‌ای از یک مشکل زمینه است. مردان دارای سلامت نامناسب از نظر ابتلا به اختلال نعوظ و همچنین بروز واکنش شدید به بیماری کرونا در معرض خطر بالا تری قرار دارند.

از آنجایی که ویروس می‌تواند مشکلات سلامتی بسیاری را در بدن ایجاد کند، سلامت کلی ضعیف یکی از نگرانی‌های مرتبط با اختلال نعوظ و عوارض دیگر است. اختلال نعوظ می‌تواند نمایانگری از سلامت کلی بدن باشد.


ناباروری در آینده

همچنین از آنجایی که سن یک عامل خطر برای ابتلا به اختلال نعوظ و موارد شدید بیماری کرونا به شمار می‌رود، باید آن را به عنوان یک مولفه مهم در نظر گرفت.

title%

ولی مطلب اصلی اینجا است که گیرنده‌های ACE که میزبان این ویروس در بدن انسان هستند مثل کلیه و ریه و … در بافت بیضه هم وجود دارند و به طور حتم احتمال آسیب مستقیم به بافت بیضه هم وجود دارد و با توجه به اینکه برای انواع دیگر ویروس کرونا این آسیب‌ها ذکر شده است، گستره این آسیب از التهاب‌های بیضه تا ایجاد ناباروری محتمل است.

در آینده و با گذشت زمان اطلاعات بیشتری در مورد اثرات طولانی مدت این ویروس بر باروری آقایان به دست خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.