اخباراخبار عمومیخودرودانستی های خودرو

پلیس راهور:ثبت معاملات خودرو در دفاتر اسناد رسمی الزامی نیست

معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا گفت در ثبت معاملات مربوط به اموال منقول مانند خودرو الزامی برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد.

title%

معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا گفت در ثبت معاملات مربوط به اموال منقول مانند خودرو الزامی برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد.

به‌گزارش خبرگزاری فارس، سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا، بر این موضوع تأیید کرد که «در ثبت معاملات مربوط به اموال منقول مانند خودرو، الزامی برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد». وی به مصاحبه اخیر رئیس کانون سردفتران اشاره کرد و گفت:

مخاطبان رسانه‌ها سال‌های زیادی است با قرائت خاص از قانون مواجه می‌شوند که در آن مراجعه به دفاتر اسناد رسمی را اجباری می‌داند.حال سؤال اینجا است اگر مراجعه به دفتر اسناد رسمی برای ثبت معامله خودرو اجباری بود، چه دلیلی داشت که اخیرا طرحی را کانون سردفتران به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ارائه دهند که در آن مراجعه به دفاتر اسناد رسمی اجباری شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی قطعا از ذکاوت و درایت لازم برای تشخیص اغراض و اهداف ارائه چنین طرح‌هایی برخوردار هستند و علی‌الخصوص در مجلس انقلابی حاضر، در بررسی هر طرحی که به مجلس ارائه می‌شود، منافع عموم مردم را بر هر چیز دیگری ترجیح خواهند داد.

در این طرح کارشناسی‌نشده در حالی ادعای حذف مراکز شماره‌گذاری مطرح می‌شود که سازوکار جایگزینی برای کشف خودروهای فاقد اصالت، خودروهای سرقتی یا دارای شکایت، کلاه‌برداری با تغییر در ارکان خودرو، کشف جرایم امنیتی و اقتصادی خودرو محور مانند تصادفات منجر به جرح و فوت، سرقت، آدم‌ربایی، قاچاق کالا و… وجود ندارد و قطعا علاوه‌بر‌اینکه موجب ضرر و زیان عموم مردم هنگام خریدوفروش خودرو خواهد شد، طبیعتا تبعات امنیتی و اجتماعی نیز به‌دنبال خواهد داشت.

نظر پلیس مصداق رأی شماره ۱۸۶۳ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری است که در آن تصریح شده قانون‌گذار در مواد ۴۶ و ۴۷ قانون ثبت اسناد و املاک مصوب ۱۳۱۰ موارد ثبت اجباری معاملات را ذکر کرده و سایر موارد ازجمله ثبت معاملات مربوط به اموال منقول مانند خودرو الزامی برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد.

منبع
مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.