اخباراخبار داغاخبار روز

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو+آموزش و شرایط

ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو 

دراین مقاله با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران ماشین آشنا می‌شویم و همچنین از شرایط خرید و فورش اینترنتی این غول خودروسازی ایران هم با خبر میشویم. البته خیلی از افراد هستند کـه هنگام ثبت نام کمی گیج می شوند و میتوان گفت کـه دلیل این موضوع هم نا آشنا بودن با اصطلاحات خرید اینترنتی اتومبیل اسـت در ادامه با تک به روز همراه باشید تا بیشتر صحبت کنیم.

 

در بسیاری موارد هنگام خرید اتومبیل با اصطلاحاتی مواجه میشویم که توجه بـه مفاهیم آن ها میتواند در خرید ماشین کمک شایانی کند اصطلاحاتی نظیر ثبت نام اینترنتی، دعوتنامه، تبدیل، صلح نامه، انصراف ، سود مشارکت، سود تاخیر و… که همگی جزء پارامترهای اصلی در فرم تقاضای خرید ماشین محسوب میشوند. با این توضیح، آگاهی از این مفاهیم برای متقاضیان خرید اتومبیل ضروری بوده و یک خرید کاملا مناسب را نوید میدهد.

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

مقوله فروش و انجام بـه موقع تعهدات ثبت نام اتومبیل در نمایندگی‌هـای مجاز نیز یکی از پارامترهایی اسـت که اگر بـه صورت صحیح و مناسب و طبق دستورالعمل‌ها، بخش‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌هـای مربوطه انجام پذیرد می‌تواند باعث جلب رضایت و خشنودی مشتریان شود. نقش نمایندگان و بـه خصوص مسوولان فروش نمایندگی‌ها و اهمیت آگاهی آنان در امور مربوط بـه فروش اتومبیل نیز بسیار مهم و کلیدی اسـت.

و می‌تواند کمک بسزایی در پیشرفت روزافزون صنعت ماشین و افزایش اعتبار این صنعت مهم کشور داشته‌باشد. یکی دیگر از روش‌هـای مرسوم که اخیرا مورد توجه قرار گرفته اسـت روش ثبت نام اینترنتی اسـت که دراین روش مشتری با مراجعه بـه درگاه اینترنتی شرکت خودروسازی نسبت بـه ثبت‌نام و خرید ماشین اقدام می‌کند. از الزامات این روش داشتن کارت بانکی معتبر با موجودی کافی برای پرداخت وجه بـه صورت اینترنتی و آنلاین اسـت.

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

بد نیست بدانید که در روش اینترنتی، هر فرد با کد ملی خود فقط می‌تواند هر شش ماه یک بار، یک دستگاه ماشین ثبت نام کند. این تمهید برای جلوگیری از سوء استفاده دلالان و واسطه‌ها اندیشیده شده و از چند ماه پیش در سایت فروش اینترنتی خودروسازان بـه اجرا درآمده اسـت. اطلاعاتی که در زیرمی‌آید، بـه صورت عمومی در میان خودروسازان رایج بوده و ممکن اسـت بسته بـه شرایط کاری فروشنده با تغییراتی همراه شود.

انواع مشتریان

از دیدگاه معامالت و خریدو فروش اتومبیل مشتریان بـه سه گروه تقسیم بندی میشوند گروه اول مشتریان حقیقی هستند که شخصا در تمامی مراحل عقد و اجرای مفاد قرارداد حضور داشته و بـه انعقاد قرارداد با شرکت اقدام میکنند. گروه دوم شامل مشتریان حقوقی هستند که بر اساس مستندات حقوقی بعنوان نماینده و یا وکیل مشتری اصلی بـه شرکت معرفی شده و برای عقد قرارداد و پی‌گیری اجرای مفاد آن اقدام می کنند.

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

مشتریان عمده گروه سوم نیز مشتریان هر شرکتی را شامل میشوند؛ این دسته از مشتریان برای خرید عمده بیش از۳۰۰ دستگاه اتومبیل از شرکت بـه صورت حقیقی و یا حقوقی عقد قرارداد میکنند که طبق معمول نهادها و سازمان‌هـای دولتی و حکومتی جزء این گروه طبقه بندی می‌شوند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام

مدارکی کـه اشخاص حقیقی باید هنگام مراجعه بـه نمایندگی بـه همراه داشته باشند.

= کپی شناسنامه

= کپی کارت ملی

= مدارک مربوط بـه احراز محل سکونت «سند مالکیت یا اجاره‌نامه معتبر».

در مورد اشخاص حقوقی

= کپی اساس نامه شرکت

= نامه معرفی نماینده

= عدد ثبت و نوع شرکت «روزنامه رسمی»

= مدارک مربوط بـه نشانی محل شرکت «سند مالکیت یا اجاره نامه معتبر».

پیش فروش

نوعی از فروش اسـت که بـه صورت یک یا چند مرحله‌ای انجام می‌شود و بـه مبالغ ودیعه مشتری، سود مشارکت و تخفیفات احتمالی تعلق می‌گیرد. پیش فروش عموما بـه دو صورت عادی و قطعی انجام و برای آن دعو‌ت‌نامه نیز ارسال می‌شود. پیش‌فروش عادی، بـه روشی از فروش اطلاق میشود که در آن قیمت نهایی اتومبیل قید نشده، اما در زمان ارسال دعوت‌نامه بـه مشتری اعلام می شود.

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

تا نسبت بـه واریز مابه‌التفاوت وجوهی که قبال واریز کرده و قیمت اتومبیل، اقدام کند. دراین روش، بـه مبالغی که مشتری قبل از تحویل ماشین پرداخت می‌کند، طبق قرارداد سود تعلق می‌گیرد. اما در روش پیش‌فروش قطعی، قیمت اتومبیل در زمان عقد قرار داد مشخص اسـت و حتی اگر در زمان تحویل، قیمت ماشین تغییری کرده باشد با همان قیمت قید شده در قرارداد بـه مشتری تحویل خواهد شد.

فروش قطعی

بطور کلی نوعی از فروش اسـت که در آن قیمت اتومبیل بـه صورت کامل در زمان عقدقرارداد از طرف شرکت تعیین شده و از مشتری دریافت می‌شود و زمان تحویل آن طبق بخش نامه تعیین شده اسـت. قیمت اعالم شده دربخش نامه با احتساب سود و تخفیفات احتمالی درنظر گرفته می‌شود.

نوعی از فروش اسـت که در آن پس از ثبت‌نام متقاضی در نمایندگی و یا وب سایت شرکت خودروسازی، اتومبیل طی مدت زمان اعلامی دربخش‌نامه بـه مشتری تحویل می‌شود. این مدت طبق معمول ۲۰ یا ۳۰ روزه اسـت. دراین نوع فروش هیچ‌گونه سود ودیعه و انصرافی بـه مشتری تعلق نمی‌گیرد. فروش فوری می‌تواند از محل امانی نمایندگی، از محل رزرواسیون و یا از محل کارخانه تامین شود.

فروش اعتباری یا چکی

نوعی از فروش اسـت که در آن مشتری بخشی از بهای اتومبیل رابه صورت نقدی و بخشی ازآن رابه صورت چکی «یک یا چند چک» پرداخت می‌کند. در زمان ثبت‌نام بـه صورت فروش نقد و اقساط نمایندگی باید موارد مربوط بـه دریافت چک از مشتریان از قبیل:

= صدور چکها در وجه شرکت خودروساز

= تاریخ و وجه چک‌ ها

= امضا چک‌ها توسط مشتری و ضامن ها

= گواهی امضا محضری مشتری

= پرینت حساب متصل بـه چک ها

مخدوش نبودن چک‌ ها رابه دقت مدنظر قرار دهد. قرارداد فروش و مفاهیم آن بـه هر گونه تعهد مکتوب بین مشتریان «حقیقی، حقوقی و عمده» و شرکت خودروساز جهت فروش و تحویل محصولات تولیدی شرکت قرارداد فروش اطلاق می شود.

عدد مشتری

عدد ای اسـت منحصربه فرد که سیستم فروش پس از وارد کردن کلیه اطلاعات سجلی و نشانی مشتری بـه ایشان اختصاص میدهد. بـه عبارتی دیگر اطالعات عدد مشتری، همان اطلاعاتی خواهد بود که بر روی اسناد ماشین چاپ خواهد شد. بنابراین دقت در زمان ثبت این اطالعات بسیار ضرورت دارد چرا که ویرایش آن بـه سادگی امکان پذیر نیست.

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

با فرض این که مشتری اولین ثبت نام خودرا انجام میدهد در بدو ثبت نام، یک عدد مشتری ایجاد شده و ثبت نام آغاز می شود. برای ثبت نام‌هـای بعدی از عدد مشتری تخصیص یافته بـه مشتریان استفاده می‌شود. معموال دو رقم اول عدد مشتری، گویای سالی اسـت که مشتری برای اولین بار برای خرید از شرکت ایران‌اتومبیل اقدام کرده اسـت.

دعوتنامه

بـه مدرکی اطلاق می شود که در آن شرایط تکمیلی قرارداد «چـه از لحاظ تکمیل وجه و یا تبدیلات و…» بـه مشتری اعالم شده و بر اساس آن مشتری برای دریافت ماشین باید اقدام کند.

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

از طریق برگه‏ دعوت‌نامه، مشتری آگاه میشود که چـه میزان باید مابه التفاوت پرداخت کند. همچنین ممکن اسـت در دعوت‌نامه بـه مشتری پیشنهاد شود که درصورت تمایل می تواند قرارداد خود رابه خودروهای دیگر و با شرایط نقد و اقساط تبدیل و یا آپشن هـای خاصی را تقاضای کند.

تاریخ هـای مندرج در دعوتنامه

تاریخ صدور که نشان دهنده زمان صدور دعوت‌نامه توسط سازمان فروش شرکت اسـت. تاریخ مهلت واریز وجه مابه‌التفاوت که عبارت اسـت از زمانی‏ که مشتری مهلت دارد وجه مابه التفاوت را واریز کند و تاریخ ارزیابی سود که نشان دهنده مدت زمان ارزیابی سود ودیعه مشتری اسـت که بـه مشتری اعلام می کند، سود ودیعه ثبت نام تا چـه زمانی ارزیابی شده اسـت.

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

در صورتی‏ که اتومبیل بعد از این تاریخ تحویل مشتری شود و مشتری طبق مهلت درنظر گرفته شده وجه مابه التفاوت را واریز کرده باشد، سود تاخیر در تحویل بـه مشتری پرداخت میشود. تبدیل بـه حالتی در فرآیند فروش گفته می شود که بر اساس آن مشتری و یا شرکت خواهان تغییری در خودروی ثبت نامی و یا شرایط قرارداد باشند.

صلح نامه

بـه حالتی از فرآیند فروش گفته می شود که در آن قرارداد، از مشتری صاحب قرارداد بـه مشتری دیگر، با همان شرایط انتقال یابد.صلح‌نامه یا انتقال تعهد بـه مفهوم واگذاری یک تعهد «ثبت نام» بـه شخص دیگری بدون پرداخت هر گونه وجهی «مانند حق محضر» اسـت. دراین نوع انتقال کلیه حقوق شرعی و قانونی قرارداد از شخص انتقال دهنده بـه شخص انتقال گیرنده منتقل می شود.

شرایط انجام صلح

حضور طرفین انتقال دهنده و انتقال گیرنده بـه همراه یک نفر شاهد در محل نمایندگی که ماشین ثبت نام شده الزامی اسـت. دریافت مشخصات شناسنامه‌ای انتقال گیرنده بـه همراه ثبت مشخصات در پشت کپی مدارک نظیر:

= نشانی پستی

= تلفن

= منطقه شهرداری

= کد ملی

= کد پستی ۱۰ رقمی

جزء الزامات انجام صلح اسـت. سپس فرم تقاضای خرید اتومبیل «قرارداد» از شخص انتقال دهنده دریافت و فرم انتقال تعهد توسط نمایندگی تکمیل و از طرفین امضا و اثر انگشت بر روی فرم اخذ می‌شود ضمنا گواهی امضای محضری انتقال‌دهنده حتماً باید پیوست پرونده باشد.

انصراف

بـه حالتی در فرآیندفروش گفته می شود که در آن مشتری خواهان فسخ قرارداد خود با شرکت باشد. درصورت انصراف مشتری از خرید ماشین در محل نمایندگی بـه دلیل مشارکت در سرمایه‌گذاری مشتری در امر تولید، طبق معمول درصدی تحت عنوان سود انصراف ودیعه بـه مشتری بر اساس بخش‌نامه فروش مرتبط تعلق میگیرد. مبلغ ودیعه بـه همراه سود متعلقه بر اساس تاریخ‌هـای مندرج در مفاد قرارداد بـه حساب مشتری واریز می‌ شود.


و در ادامه چرا ثبت‌ نام اینترنتی خودرو برای بعضی از متقاضیان ابهام دارد؟

اینروزها با توجه بـه اختلاف بالای قیمت خودروها در کارخانه و بازار، تقاضا برای خرید اتومبیل بـه شدت افزایش یافته اسـت. ماشین سازان هم هر از چندگاهی اقدام بـه فروش اینترنتی ماشین میکنند، ولی تعداد زیادی از متقاضیان موفق بـه ثبت‌نام نمیشوند و همین موضوع سبب ایجاد ابهاماتی در اذهان عمومی شده اسـت. دراین شرایط آگاهی از چگونگی کارکرد سایت‌هـای فروش اینترنتی اتومبیل می تواند تعداد زیادی از سوال‌ها و ابهامات را برطرف کند.

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

مجری بیشتر طرح‌هـای فروش اینترنتی ماشین یک شرکت متعلق بـه بخش خصوصی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران «ایدرو» اسـت. این شرکت از طریق سایت زیرمجموعه ماشین بنام “پرتال جامع ماشین کشور” «iranecar.com» کار فروش اینترنتی اتومبیل رابه سفارش خودروسازان انجام میدهد. فرایند کار بـه این صورت اسـت کـه خودروسازان:

شرایط فروش ماشین در طرح‌هـای فروش اینترنتی خودرا تعیین و بـه این شرکت اعلام میکنند و این شرکت نیز براساس شرایط تعیین شده اقدام بـه اجرای برنامه فروش میکند. در سایت اینترنتی این شرکت توضیحاتی درباره نحوه کارکرد این سامانه و شرایط و راهکارهای افزایش امکان موفقیت در طرح‌هـای فروش اینترنتی ماشین بـه‌ویژه در خودرو هـای پرتقاضا داده شده کـه ‌آشنایی با آن می تواند برای متقاضیان خرید اتومبیل مفید باشد:

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

“در برنامه‌هـای فروش ویژه کـه با هجوم گسترده کاربران برای خرید تعداد محدودی اتومبیل روبروست، اصل موفقیت بر سرعت استوار اسـت. بـه این معنی کـه کاربرانی موفق بـه خرید می شوند ‌کـه زودتر از دیگران وارد درگاه فروش شده، اطلاعات مورد نیاز رابا سرعت بیشتری تکمیل کرده و سریع‌تر وارد درگاه‌هـای بانکی شوند. از این رو، توجه بـه نکات زیر می تواند بـه متقاضیان در انجام موفقیت‌آمیز فرآیند خرید کمک کند:

۱

درگاه‌هـای فروش با اعلام قبلی در ساعات و زمان‌هـای مشخص باز میشود و کسانی کـه در ثانیه‌هـای اولیه وارد درگاه شوند، شانس موفقیت بالاتری دارند. توجه بـه موارد زیر می تواند بسیار کلیدی باشد: Refresh صفحه ورود در ثانیه‌هـای اولیه بازگشایی سایت می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. برای این منظور از کلید F۵ استفاده کنید.

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

سایت طی چند نوبت ودر هر نوبت، بسته بـه میزان استقبال فقط بین ۵ تا ۲۰ ثانیه بازگشایی می شود. بـه این موضوع دقت کنید. زمان دقیق باز شدن درگاه فروش در هر نوبت، مطابق با زمان اعلامی سامانه time.ir اسـت. برای ورود در ثانیه‌هـای اولیه، از قبل ساعت رایانه خودرا با این سامانه تنظیم کرده و بـه زمان اعلامی سایت فروش در هر نوبت دقت کنید.

۲

بخشنامه‌هـای با موعد تحویل زودتر ماشین، همواره متقاضی بیشتری دارند ودر نتیجه صف طولانی‌تری برای انها تشکیل می شود. در صورتی‌کـه برایتان امکان دارد، بخشنامه‌هـای با موعد تحویل دیرتر را انتخاب کنید. این امر شانس موفقیت شـما را افزایش میدهد.

۳

همانطور کـه گفته شد، سرعت عمل یکی از عوامل کلیدی موفقیت اسـت. در طول فرآیند ثبت‌نام باید مجموعه‌ای از اطلاعات شخصی خودرا در فیلدهای مورد نظر وارد کنید. این اطلاعات را از قبل آماده کنید «اطلاعات شناسنامه‌ای، اطلاعات مربوط بـه آدرس، کدپستی، اطلاعات تماس، اطلاعات کارت بانکی» “. شرکت مجری طرح‌هـای فروش اینترنتی اتومبیل در پایان توضیحات خود تاکید کرده اسـت:

” لازم بـه ذکر اسـت کـه این توصیه‌ها، تضمینی برای موفقیت شـما در خرید نیست. میزان بالای تقاضا نسبت بـه عرضه، همواره باعث می شود کـه قسمت اعظمی از متقاضیان موفق بـه خرید نشوند. در برنامه‌هـای فروش ویژه اتومبیل، تعداد متقاضیان خرید، طبق معمول چند ۱۰ برابر ظرفیت قابل عرضه اسـت. از تعداد کل متقاضیان در هر نوبت فروش، تا چند برابر ظرفیت باقی مانده از هر بخشنامه فروش، پذیرش صورت میگیرد.

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

براساس آمارهای جمع‌آوری شده از برنامه‌هـای فروش قبلی، تنها بین ۳ تا ۵ درصد کل متقاضیان موفق بـه خرید می شوند. یا بـه عبارت دیگر، برای بیش از ۹۵ درصد کل تقاضاها خودرویی برای عرضه وجود ندارد. تمامی برنامه‌هـای فروش ویژه، بطور کامل تحت نظارت مراجع ذیربط بـه انجام رسیده و نتایج هر برنامه فروش، بارها توسط مراجع و سازمان‌هـای نظارتی تحت بازرسی و بازبینی قرار می گیرد”.

در لحظه اول ۷۰۰ هزار متقاضی وارد سایت شدند!

در همین رابطه از ساعت ۱۰ صبح امروز «چهارشنبه» گروه خودروسازی سایپا فروش اینترنتی ۵۰ هزار دستگاه اتومبیل را آغاز کرده اسـت. براساس اطلاعات اعلامی از سوی این شرکت، در ساعت ۱۰ صبح حدود ۷۰۰ هزار نفر متقاضی برای خرید بـه سایت فروش اینترنتی مراجعه‌ کرده‌اند و تا لحظه تنظیم این گزارش ۴۴۸۱ نفر موفق بـه ثبت‌نام شده‌اند. برنامه فروش بـه این صورت اسـت کههر ۱۵ دقیقه برای چند ثانیه سایت فروش باز شده و تعداد محدودی از متقاضایان میتوانند برای ثبت‌نام وارد شوند و سایت مجددا پس از چند ثانیه بسته می شود. این افراد حدود ۱۵ دقیقه برای تکمیل فرایند ثبت‌نام وقت داشته و پس ازآن سایت مجددا باز و ۵۰۰ نفر بعدی وارد می شوند. طبق اعلام سایپا تا زمان پر شدن ظرفیت فروش ۵۰ هزار دستگاه خودروی اعلامی، اجرای طرح فروش اینترنتی ادامه خواهد داشت.

آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو takbroz-com

دراین میان نکته قابل تامل این اسـت کـه اگر چـه شرکت مجری طرح‌هـای فروش اینترنتی اتومبیل اعلام کرده کـه متقاضیان ساعت خودرا با زمان اعلامی در سامانه «time.ir» تنظیم کنند تا اصطلاحا آن‌تایم باشند اما گزارش‌هـای رسیده حاکی ازآن اسـت کـه ساعت ۱۰ صبح امروز ودر زمان‌ آغاز ثبت‌نام، این سامانه دچار اختلال بوده اسـت.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه